ویکی حسین (WikiHussain.com)، اولین دانشنامه تخصصی امام حسین(ع) در فضای مجازی است که برای تکمیل مداخل خود نیازمند همیاری مالی و نیروی انسانی داوطلب است.

*** این پروژه توسط موسسه فرهنگی تبلیغی زیتون در حال مدیریت و اجرا است.

6.000 تومان از 4.000.000 تومان
0 بانی معنوی از 14 بانی مورد نیاز
پایان یافته
2 بانی حمایت کرده اند

با اطمینان بانی شوید

در صورت عدم موفقیت پروژه در تامین مبلغ هدف، مبلغ پرداختی به حساب کاربری بانیان بازگشت داده خواهد شد.
0%

تعداد پروژه ها: 3

  • ضرورت معرفی امام حسین (ع)

امام حسین (ع) و واقعۀ عاشورا در میان شیعیان، مسلمانان و حتی دیگر جوامع موضوعی شناخته شده است؛ چرا که بی‌تردید حماسۀ عاشورا شگفت‌انگیزترین و عبرت‌آموزترین حادثۀ آفرینش است. همۀ حق جویان و عدالت خواهان وامدار این حماسه‌اند. برخی تاریخ شناسان ژرف‌نگر، عاشورا را مبدأ حقیقی تاریخ اسلام می‌دانند و معتقدند اگر عاشورا نبود، از اسلام ناب محمدی اثری باقی نمی‌ماند؛ بنابراین شناخت امام حسین (ع) و عاشورا یعنی شناخت اسلام ناب محمدی (ص).

شناخت امام حسین (ع) و هریک از پیشوایان با پژوهش‌های علمی و روشمند تحقق می‌یابد، که لازمۀ آن حضور محققان با تخصص‌های گوناگون در مراحل مختلف پژوهش است. به انجام رساندن چنین پژوهش‌هایی بی‌شک ظرفیت گستردۀ فرهنگ عاشورا و جایگاه ویژۀ آن حضرت را در جهان اسلام، به‌ویژه نزد پیروان اهل‌بیت (ع) روشن می‌سازد؛ موضوع امام حسین (ع) را به عنوان اصلی‌ترین مسئلۀ مطرح در مکتب تشیع در سطح دانشگاه‌ها و توانمندترین دانشمندان و کارشناسان مورد توجه قرار می‌دهد و نخبگان را به سمت تحقیق سوق می‌دهد، تا ابعاد متنوع و آموزنده امام حسین (ع) و حماسۀ سرشار از هدایت ایشان را تبیین و تفسیر کنند.

 

چرا دانشنامه؟

همانطور که می‌دانید دانشنامه‌ها منابع مرجعی هستند که اطلاعاتی را در زمینۀ همۀ شاخه‌های دانش یا شاخۀ خاصی از دانش فراهم می‌کنند؛ اما دانشنامه‌ها در ثبت و انتقال دانش از نسلی به نسلی دیگر جایگاه ویژه‌ای دارند؛ زیرا اطلاعات برای همه جنبه‌های زندگی مدرن امروزی ضروری است. کیفیت اطلاعات تا حدود زیادی کیفیت تصمیمات را تعیین می‌کند و درنهایت، این تصمیمات بر کیفیت فعالیت‌ها اثر می‌گذارند و نتایج این فعالیت‌ها در کل جامعه نمود می‌یابد؛ بنابراین، دستیابی به اطلاعات موثق و به‌هنگام، رمز موفقیت و توسعه در هر جامعه است. انسان‌ها با آگاهی از این امر، در طول تاریخ به طرق مختلف اقدام به جمع‌آوری و انتشار اطلاعات کرده‌اند.

 

چرا دانشنامه اینترنتی؟

راه‌اندازی دانشنامه، به‌خصوص شکل اینترنتی آن، بهترین و کارآمدترین شیوه برای نشر پژوهش‌های شکل گرفته در خصوص موضوعات مختلف، به‌ویژه موضوع امام حسین (ع) است. دانشنامه‌های الکترونیکی با اتکا به فناوری پیشرفته‌ای که بر آن بناشده‌اند، امکانات بسیاری را در اختیار می‌گذارند که پیش از این هرگز، منابع چاپی این امکانات را نداشته‌اند.  این‌ها و برخی دیگر از اسباب و علل، زمینه‌ساز پرداختن به دانشنامه‌ای تخصصی دربارۀ امام حسین (ع) است.

 

 

مداخل دانشنامه امام حسین (ع)

دانشنامه ها منابع مرجع هستند؛ از همین رو بسیار بیشتر از هر اثر علمی باید با روش‌های علمی نگاشته شوند. داشنامه تخصصی امام حسین (ع) برا اساس  روش‌های علمی و با استفاده از  منابع معتبر و استوار و همچنین مبتنی بر اصول پژوهشی در موضوعاتی همچون زندگینامه، جغرافیا، هنر، تاریخ، ادیان و مذاهب، آیین‌ها و مراسم‌ها، مفاهیم، اماکن، نهادها، آثار و بازنمایی، قومیت‌ها و گروه‌های اجتماعی و فرهنگ مادی به جمع آوری مداخلی که زیر نظر متخصصان همان موضوع نوشته شده است، می پردازد.

 

چه کمکی می‌توانید انجام دهید؟

دانشنامه ها برای غنی‌تر کردن محتوای خود نیاز به تولید محتوای دقیق علمی، ویرایش و بازنگری محتوایی، بارگزاری و انتشار مداخل دارند. بر خلاف سایر سایت های محتوایی موجود در فضای اینترنت، تولید هر مدخل برای یک دانشنامه فرایندی طولانی و هزینه بر است که چگونگی کار در یک دانشنامه اینترنتی را با سایت محتوایی متفاوت کرده است. در واقع تولید مدخل علمی دقیق و انتشار صحیح آن دو چالش اساسی پیش روی دانشنامه‌های اینترنتی به شمار می آید. برای برطرف کردن این دو مشکل از تمام افرادی که می توانند ما را در این موضوع همراهی کنند درخواست یاری داریم. شما می توانید ما را در تامین هزینه مالی برای تولید و گردآوری مداخل این دانشنامه یاری فرمایید. همچنین با توجه به حجم زیاد مداخل و طولانی بودن فرایند انتشار آنها می‌توانید با ما در این حوزه (انتشار مداخل بر روی سایت) به صورت حضوری و دورکاری همکاری داشته باشید.

 

 

  • برای مشاهده سایت دانشنامه تخصصی امام حسین علیه السلام اینجا کلیک کنید.
  • برای بانیان معنوی و افراد داوطلب همراهی با این پروژه، دوره آموزشی ویکی نویسی بصورت رایگان برگزار خواهد شد.

شما هم میتوانید در مورد این پروژه نظر بدهید

میزان حمایت: 1000 تومان

میزان حمایت: 5000 تومان